1-UZUN VADELİ FAKTÖRLER:

Dünya ülkelerinin içinde bulundukları genel ekonomik durumlar, bütün sektörler gibi lokomotif bir sektör olan demir çelik sektörünü de direkt olarak etkilemektir. Kısaca otomotivden inşaat sektörüne tüm alanlarda demir çelik ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle büyük devlet projeleri, otoyollar hızlı tren projeleri, barajlar, köprüler, viyadükler, tüneller, metro inşaatları, fabrika inşaatları, kamu tarafından desteklenen konut projeleri gibi yatırımlar ve alt yapı hizmetleri demir çelik ürünlerinin en çok kullanılan türü olan inşaat demirinin kullanımını artıran yani talebi artıran faaliyetlerdir. Devlet projeleri ülkelerin ekonomik büyümelerinin yüksek olduğu dönemlerde artışa geçmekte, ekonomik krizler veya savaş gibi politik krizlerin olduğu dönemlerde ise düşüş göstermektedir. Ekonomik büyümeler tüm ürünlerde olduğu gibi inşaat demiri talebini de artırmaktadır. Dolayısıyla artan talep inşaat demiri fiyatlarını da doğrudan etkileyerek artırmaktadır. Tam aksine ekonomik ve siyasi krizler ise yine birçok üründe olduğu gibi inşaat demiri talebini aşağı çekmekte, dolayısıyla inşaat demiri fiyatları düşüşe geçmektedir.


Devletlerin sanayileşme ve ekonomik büyüme için sağladıkları teşvikler, kredi faizleri de inşaat demiri fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır. Teşviklerin artırılması ve kredi faizlerinin düşmesi, yapılaşmanın ve inşaat demiri talebinin artmasına ve dolayısıyla da inşaat demiri fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde ekonomik veya herhangi bir sebeple teşviklerin azalması, kredi faizlerinin artması inşaat demiri talebinin, ve dolayısıyla da inşaat demiri fiyatlarının düşmesine sebep olur.

 

2-KISA VADELİ FAKTÖRLER


İnşaat demiri ve demir çelik ürünleri fiyatlarını kısa vadeli olarak etkileyen unsurları da, etkileriyle birlikte şu şekilde ele alabiliriz.

-Mevsim etkisi: Havaların ısınması, özellikle kar yağışı başta olmak üzere yağışlı havalar inşaat demiri satışlarını inşaat demiri fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. İlkbahar yaz ve sonbahar mevsimleri inşaat yapmaya daha elverişli mevsimler olup, bu mevsimlerde genel olarak inşaat demiri fiyatları artışa geçmekte, kış aylarında ise elverişsiz hava koşulları nedeniyle genel olarak inşaat demiri fiyatları düşüş göstermektedir. Ayrıca kış mevsiminde inşaat demiri ana hammaddesi olan demir çelik hurda